t k - moje doswiadczenia

W czasie leczenia oraz diagnostyki po leczeniu (do chwili obecnej średnio raz na pół roku, gdy marker CEA wzrasta, mam wykonywane badanie TK klatki piersiowej lub jamy brzusznej), nie stwierdzam aby było to badanie nieprzyjemne lub bolesne. Jedynymi dolegliwościami była konieczność osoby towarzyszącej bez obecności której odmówiono wykonania badania oraz brak możliwości jedzenia przed badaniem.

Jak należy przygotować się do badania:


Na badanie należy zgłosić się na czczo (co najmniej 6 godzin wcześniej nie należy przyjmować pokarmów stałych). W celu dobrego nawodnienia organizmu na wypadek badania z użyciem środka kontrastowego zalecane jest wypicie około 1 litra płynów (woda niegazowana, słaba herbata). Podczas badania dobrze mieć na sobie luźne, wygodne ubranie, pozbawione metalowych elementów, takich jak sprzączki, nity czy guziki, gdyż mogą zakłócać uzyskany obraz.

Zaraz po wykonaniu tomografii można prowadzić samochód. Przed badaniem wolno zażywać leki, ponieważ tomografia nie wpływa na ich działanie.

W moim przypadku na same badanie nie czekałem nigdy długo (około 2 tygodnie). Wyjątkiem była diagnostyka znacznego wzrostu markera w 2008 roku (przed operacją wznowy w płucach). Na pierwszą tomografię jamy brzusznej czekałem około miesiąca. Był to wyjątkowo stresujący czas biorąc pod uwagę szybki wzrost markera CEA. Epizod ten można przeczytać w dziale 'moja historia'.